Jeśli chodzi o płytki podłogowe, dość często można spotkać się z przekonaniem, że gres polerowany to najbardziej elegancki rodzaj gresu. Płytki podłogowe z tego typu gresu charakteryzują się eleganckim połyskiem, będą bardzo dobrze wyglądać także w pomieszczeniach reprezentacyjnych. W przypadku gresu polerowanego mamy do czynienia z płytkami gresowymi, które po wypaleniu są polerowane. Warto od razu zaznaczyć, że ten proces nie tylko nadaje płytkom charakterystycznego połysku (podobnego do połysku płytek kamiennych), ale także wywiera spory wpływ na właściwości eksploatacyjne gresu. Co właściwie warto wiedzieć o tak popularnym obecne gresie polerowanym?
Gres polerowany – elegancja, o którą trzeba zadbać
Owszem, gres polerowany prezentuje się po prostu znakomicie i na pewno będzie wyglądał pięknie w każdym eleganckim pomieszczeniu, jednak wymaga niestety dość dużej dbałości. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że gres polerowany dość łatwo ulega zabrudzeniom (w tym względzie odporność materiału jest dodatkowo obniżona przez polerowanie). Jeśli płytki z gresu polerowanego przez dłuższy czas mają się dobrze prezentować, warto je impregnować.
Dobry impregnat nie tylko poprawa trwałości gresowych płytek, ale także znacznie ułatwi ich utrzymanie w czystości. Na rynku dostępne są naturalnie wysokiej jakości płytki z gresu polerowanego, które są fabrycznie impregnowane. To bardzo dobry wybór. Jeśli jednak zdecydowaliście się na niezaimpregnowane płytki, możecie to zrobić z pomocą profesjonalnych preparatów.
Gdzie można położyć gres polerowany?
Ze względu na wysoką estetykę gresu polerowanego coraz więcej osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie w swoim domu. Pamiętajmy jednak o tym, że gres polerowany nie nadaje się do każdego pomieszczenie. Prawda jest taka, że gres po wypolerowaniu jest o wiele bardziej podatny na powstanie uszkodzeń na swojej powierzchni. Stosunkowo łatwo powstają na nim rysy. Z tego względu gres polerowany, chociaż tak atrakcyjny, absolutnie nie nadaje się do położenia w przedpokoju, gdzie zwykle panuje stosunkowo duży ruch.
W takich intensywnie użytkowanych pomieszczeniach szybko zostanie porysowany i zmatowieje. A tego na pewno chcielibyśmy uniknąć. Gres polerowany zdecydowanie nie nadaje się także do kuchni oraz łazienki. Dlaczego? W obu tych pomieszczeniach ryzyko zachlapania podłogi jest bardzo wysokie. A niestety mokry wypolerowany gres jest bardzo śliski. Lepiej nie ryzykować.
Pre-levigato. Gres polerowany przed wypaleniem
Osoby, które zastanawiają się nad zakupem wysokiej jakości płytek gresowych, na pewno miały już okazję zetknąć się z pojęciem pre levigato. Chodzi tutaj o dość specyficzne płytki gresowe, które zostały wypolerowane jeszcze przed wypaleniem. Proces produkcji takich płytek przebiega następująco – najpierw są one formowane, później polerowane i na końcu dopiero wypalane.
Taka kolejność powoduje, że na płytce typ pre levigato nie ma charakterystycznych otwartych porów. Zostają one dokładnie zasklepione na skutek działania wysokiej temperatury w piecu. Także i gres tego typu jest atrakcyjny i z powodzeniem może zostać położony w salonie czy jakimś innym pokoju. Jednak gres pre levigato już na pierwszy rzut oka jest o wiele mniej błyszczący niż standardowy gres polerowany. Jeśli zależy Wam na wysokim połysku płytek, zdecydujcie się na zwykły gres polerowany.
Lapatto. Gres półpolerowany
W tej chwili na rynku dostępne są również płytki gresowe lapatto. Chodzi tym razem o tak zwany gres półpolerowany. Polerowana jest płytka ze strukturą, jednak proces polerowania zostaje od razu przerwany, gdy tylko wypukłe elementy nabierają blasku, a wklęsłe są nadal matowe. Tym samym gres półpolerowany lapatto wizualnie przypomina zwykłe polerowane płytki, jednak lapatto jest znacznie tańszy, poza tym jest zdecywanie mniej śliski, co w praktyce oznacza, że jego użytkowanie jest o wiele bardziej komfortowe. Ze względu na swoją wysoką estetykę gres półpolerowany lapatto jak najbardziej nadaje się do położenia w reprezentacyjnych pomieszczeniach.