Ostatnio coraz częściej słyszy się o nowoczesnym rozwiązaniu, jakim są płytki rektyfikowane. Tego rodzaju płytki wykorzystywane są stosunkowo często w nowocześnie aranżowanych pomieszczeniach. Co to właściwie znaczy, że płytki są rektyfikowane? Musimy odwołać się do tego, jak przebiega proces produkcji płytek ceramicznych. Pamiętajmy, że płytki to materiał naturalny. W ich produkcji wykorzystywana jest naturalna glina, która jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Po wypalaniu płytek są one kalibrowane, tzn. sortowane. Chodzi o to, że płytki sortowane są tak, aby w jednej partii znalazły się egzemplarze o jak najbardziej zbliżonych wymiarach.
W przypadku zwykłych płytek kalibrowanych dopuszczalne są niewielkie różnice zarówno w przypadku ich grubości, jak i wymiarów. Przykładowo, gdy chodzi o duże płytki 60 x 60 cm, dopuszczalna jest nawet różnica 3 mm w wymiarach pomiędzy płytkami z jednego kartonu. Do tego tradycyjne płytki kalibrowane maja delikatnie zaokrąglone krawędzie.
Proces rektyfikacji płytek
Co to właściwie jest rektyfikacja? Chodzi o proces, w wyniku którego płytki ceramiczne uzyskują bardziej regularne brzegi, a ich rozmiary są niemalże identyczne. De facto rektyfikacja polega na tym, że produkowane płytki ceramiczne mają docinane mechaniczne brzegi, można je też zeszlifować. Założenie jest takie, że płytki rektyfikowane w jednym kartonie powinny mieć maksymalnie zbliżony rozmiar- różnice nie mogą przekraczać 0,3 mm. Kąty pomiędzy bokami tego rodzaju płytek wynoszą 90 stopni. W przeciwieństwie do zwykłych płytek kalibrowanych płytki rektyfikowane mają ostre krawędzie.
Prawidłowe łącznie płytek rektyfikowanych
Jak nietrudno się domyślić, równe krawędzie płytek rektyfikowanych mają znaczny wpływ na proces ich łączenia Rzecz w tym, że możliwe jest układanie płytek poddanych procesowi rektyfikacji zarówno bezspoinowo, jak i z użyciem fug. Wielbiciele nowoczesnego designu dość często decydują się na bezspoinowe łączenie tego rodzaju płytek. Warto jednak zachować ostrożność. Wbrew pozorom fuga to nie tylko element dekoracyjny, ma ona także ogromny wpływ na wytrzymałość płytek na naszej ścianie. Pamiętajmy, że każde podłoże, na którym kładziemy płytki, stale poddawane jest działaniu różnych napięć i sił. A to w praktyce oznacza, że bezspoinowy montaż płytek może skończyć się tym, że dość szybko dojdzie od pęknięć na ich powierzchni.
Ale to nie wszystko. Jeśli układamy płytki bezspoinowo, bardzo trudno jest usunąć jedną z nich, jeśli np. zajdzie potrzeba wymiany płytki. Stąd też bezspoinowe układanie płytek, chociaż jest możliwe, nie jest zbytnio popularne. Ciągle większość z nas wybiera tradycyjne łączenie płytek za pomocą fug, które dobrze niwelują napięcia ścian i tym samym ograniczają ryzyko pęknięć płytek. Płytki rektyfikowane bardzo dobrze prezentują się, jeśli pomiędzy nimi wykonane zostaną wąskie fugi o grubości ok. 1,5 mm.
Płytki rektyfikowane w nowoczesnych wnętrzach
Ze względu na dość charakterystyczny design płytki rektyfikowane są chętnie wykorzystywane we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Powierzchnia, która wykonana zostaje z płytek rektyfikowanych, jest gładka, idealnie wyprofilowana. To efekt, który wpisuje się znakomicie w nowoczesną stylistykę. Dlatego płytki rektyfikowane są coraz częściej wykorzystywane w łazienkach w nowym budownictwie. Warto dodać jeszcze, że płytki rektyfikowane pozwalają na optyczne powiększenie małych pomieszczeń.
Gdzie kupić płytki rektyfikowane?
Zasadniczo płytki rektyfikowane nie są obecnie rzadkością. Można je bez większych problemów zakupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że cena płytek rektyfikowanych, ze względu na to, że ich proces powstawania nie jest tak prosty, jest nieco wyższa. To jednak nie oznacza, że nie da się zakupić płytek rektyfikowanych w różnych modnych wzorach w korzystnej cenie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sklepów internetowych, w których zwykle koszt płytek jest znacząco niższy niż w punktach stacjonarnych.