Salon to reprezentacyjne pomieszczenie w domu, gdzie przyjmuje się gości. Zwykle zatem zależy nam na tym, by pokój ten prezentował się jak najlepiej. Coraz częściej podłogi w salonie wykładane są płytkami. To właściwie nic zaskakującego, ponieważ producenci mogą zaoferować nam wysokiej jakości płytki z różnych tworzyw, w różnym rozmiarze. Można zdecydować się także na płytki z kamienia naturalnego, które co prawda są dość kosztowne, jednak prezentują się naprawdę znakomicie i nadają charakteru każdemu wnętrzu. Dlaczego właściwie płytki na podłodze w salonie stanowią dobre rozwiązanie?

Płytki do salonu – duża różnorodność na rynku

Faktem jest, że płytki na podłodze salonu to rozwiązanie, które ma ciągle jeszcze wielu przeciwników. Dość często spotykamy się z twierdzeniem, że płytki w pokoju dziennym sprawiają, że wygląda on jak łazienka. Tymczasem z pomocą płytek można urządzić salon w bardzo atrakcyjny sposób. Na rynku jest tak wiele różnych płytek, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do minimalistycznych wnętrz doskonale będą pasować płytki w chłodnych pastelowych odcieniach. Z kolei we wnętrzach urządzonych tradycyjnie można położyć płytki ceramiczne w ciepłych odcieniach jak np. brązy, czerwienie itd. Najwięksi producenci płytek każdego roku proponują nowe kolekcje, zatem łatwo można znaleźć coś odpowiedniego. Ostatnie hity to: podłoga utrzymania w szarościach, płytki z teksturą, eleganckie płytki przypominające drewno.

Innowacyjne płytki ceramiczne dla wymagających

Płytki podłogowe, które teraz dostępne są rynku mają bardzo dobre parametry techniczne. Bez większego trudu można znaleźć takie płytki, które będą odporne na zarysowania, na których można z powodzeniem postawić meble, nie martwiąc się tym, że na płytkach powstaną nieestetyczne rysy. A skoro mowa już o ścieraniu się płytek warto podkreślić, że do salonu nadadzą się płytki o PEI 3/750. Jeśli ruch w Waszym salonie jest raczej intensywny, np. wychodzi się z niego na taras, wtedy płytki o PEI 3/1500 będą lepszym rozwiązaniem.
Ciekawym rozwiązaniem, które ma obecnie coraz więcej zwolenników, są nowoczesne płytki ceramiczne oddychające. Takie płytki będą doskonałym rozwiązaniem także w salonie. Innowacyjne płytki oddychające regulują wilgotność powietrza, a także pochłaniają zapachy. To dobre rozwiązanie w domach, gdzie ktoś z domowników pali. Ze względu na fakt, że takie płytki regulują wilgotność, nie trzeba obawiać się rozwoju pleśni. To bardzo ważne w codziennym użytkowaniu.

Nie tylko zimne aranżacje są możliwe

Przeciwnicy płytek na podłodze w salonie często podkreślają, że płytki są zimne – nie tylko dosłownie, ale także sprawiają wrażenie zimnych. To, jak będzie prezentować się dana aranżacja, zależy tylko od Ciebie! Wyraziste odcienie brązów, koralu, czerwieni, eleganckie mozaiki, płytki o lekko chropowatej teksturze – to wszystko przyczynia się do wizualnego „ocielenia” całego wnętrza. Zasadniczo, jeśli wnętrze salonu ma być przytulne, warto postawić na jeden dominujący kolor w aranżacji. Najlepiej, gdyby to był jakiś ciepły kolor, jak np. soczysta żółć, delikatne beże, brązy itd. Jeśli meble, podłoga, ściany i detale będą utrzymane w ciepłej, dobrze skomponowanej kolorystyce, całość będzie sprawiać wrażenie miłe, wręcz ciepłe.

Płytki w salonie. Pozostałe zalety

To jeszcze nie wszystkie argumenty, które przemawiają za tym, by położyć w salonie na podłodzie właśnie płytki. Pamiętajmy także o tym, że:

  • płytki ceramiczne są bardzo łatwe do utrzymania w czystości – łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia, wystarczy mop i standardowe środki czystości. Płytki ceramiczne z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w tych pomieszczeniach, gdzie są narażone częste zanieczyszczenia;

  • to bardzo trwały materiał – płytki o adekwatnej klasie ścieralności przez całe lata prezentują się znakomicie. Także w problematycznych miejscach, jak np. pod krzesłami, meblami płytki zużywają się o wiele wolniej niż standardowe panele podłogowe;

  • płytki zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną. W tym przypadku płytki bardzo dobrze wypadają na tle paneli podłogowych.