Żelazko należy do tych sprzętów AGD, które używane są w każdym domu. Zasadniczo użytkowanie żelazka nie wymaga od nas żadnej specjalnej wiedzy. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze żelazko powinno by co jakiś czas czyszczone. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim z tego względu, że drobne zanieczyszczenia, które osądzają się na spodniej stronie żelazka mogą powodować zabrudzenia na prasowanych właśnie ubraniach. W ekstremalnych przypadkach może także dojść do uszkodzenia urządzenia. Na szczęście można tego łatwo uniknąć.
Jak wyczyścić żelazko? Okazuje się, że nie trzeba nawet sięgać po środki chemiczne. Tradycyjne domowe sposoby są w tym przypadku bardzo skuteczne.
Do czyszczenia żelazka przyda się ocet. Jeśli zauważymy zanieczyszczenia na tafli żelazka, często wystarczy po prostu przetrzeć ją miękką szmatką zmoczoną w occie. Zabrudzenia lepiej schodzą, jeśli żelazko jest ciepłe (nie gorące!). Czasami ocet nie jest w stanie sam usunąć zabrudzenia, w takim przypadku można dodać do niego odrobinę sody oczyszczonej. Z tego sposobu jednak nie powinny korzystać osoby, które mają żelazko teflonowe. Delikatna struktura teflonu może ulec uszkodzeniom w wyniku kontaktu z sodą. Poza roztworem octu i sody można użyć do czyszczenia żelazka także roztworu octu i soli kuchennej (zalecane proporcje: 1:1) – roztwór powinien zostać podgrzany przed użyciem.
Są oczywiście jeszcze inne sposoby na wyczyszczenie żelaza. Można w tym celu wykorzystać także sól kuchenną i gazetę. Jak? Na rozłożoną gazetę wysypujemy sól kuchenną, następnie prasujemy ją tak długo, aż wszelkie zabrudzenia na tafli żelazka znikną. Metoda przynosi świetne efekty, kiedy chodzi o tłuste zabrudzenia, ale także przy innych może być pomocna.
Przy czyszczeniu żelazka nie powinniśmy zapominać o wylotach pary. Dość często tworzy się tutaj dość charakterystyczny osad, który powstaje w wyniku używania twardej wody. Osad można usunąć za pomocą zwykłego patyczka kosmetycznego zmoczonego w occie. Operację tę warto powtarzać systematycznie.