Wszyscy wiemy doskonale, że z czasem na powierzchni srebra pojawia się charakterystyczny ciemny nalot. Zarówno w przypadku biżuterii, jak i sztućców albo innych srebrnych przedmiotów można go na szczęście bez problemu usunąć. Nie trzeba nawet do tego celu używać specjalistycznych detergentów.

Jednym z najpopularniejszych środków, z pomocą których można usunąć patynę z powierzchni srebra, jest pasta do zębów. Istotne jest jednak, by wybrać taką pastę, która nie zwiera zbyt dużo sodu (pierwiastek ten źle wpływa na srebro). Aby nie doszło do zarysowania czyszczonych przedmiotów, powinniśmy użyć miękkiej ściereczki z bawełny.

Osoby, które zastanawiają się właśnie, jak wyczyścić srebro, mogą wykorzystać w tym celu także popiół. Również i w tym przypadku przyda nam się miękka bawełniana ściereczka, przed użyciem należy ją lekko zmoczyć, a następnie nabrać odrobinę popiołu, którym będziemy pocierać zabrudzone srebro. Uwaga: nie powinno się używać popiołu węglowego, ponieważ może to doprowadzić do powstania nieestetycznych zarysowań.

Stosunkowo prosto można wyczyścić srebro z pomocą soli kuchennej oraz folii aluminiowej. W jaki sposób? Na dnie jakiegoś głębszego naczynia należy rozłożyć folię aluminiową, na niej kładziemy następnie biżuterię, sztućce itd. ze srebra, które wymagają wyczyszczenia. Srebro należy zalać gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej i odstawić. Gdy tylko woda wystygnie, możemy umyć srebrne przedmioty – patyna zejdzie bez problemu.

Inną metodą jest zanurzenie na dłuższy czas srebra w takich napojach jak 7UP albo Coca-cola. Kwas, który jest w nich zawarty, pomaga skutecznie usunąć zabrudzenia z powierzchni srebra. Po kilku godzinach od zanurzenia wystarczy jedynie wyjąć srebro i dokładnie umyć. Efekt jest zaskakujący!

Oczywiście na rynku bez problemu znajdziemy profesjonalne środki chemiczne, których skład opracowany został właśnie z myślą o usuwaniu zabrudzeń z nieużywanych przedmiotów ze srebra. Dostępne są zarówno specjalnie do tego przeznaczone płyny, jak i ściereczki. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie jakiegoś mleczka do czyszczenia.