Fugi, czyli przestrzenie między kafelkami, obecnie występują w bardzo wielu różnych kolorach. Jednak ciągle jeszcze największą popularnością cieszą się tradycyjne białe fugi, które sprawiają, że kafelki wyglądają bardzo elegancko i wręcz zachwycają swoją świeżością. Jeśli chcemy utrzymać ten efekt na dłużej, warto zadbać o to, by fugi zawsze pozostawały odpowiednio czyste.

Niestety faktem jest, że fugi stosunkowo łatwo ulegają zabrudzeniu, co w przypadku tradycyjnych białych fug jest wyjątkowo mało estetyczne.

To nie przypadek, że jednym z najpopularniejszych domowych środków czyszczących jest ocet. Z jego pomocą możemy także szybko usunąć wszelkie mało atrakcyjne zabrudzenia fug. Wystarczy jedynie przygotować roztwór 1:1 octu, a następnie wyszorować nim przestrzeni pomiędzy płytkami – można użyć chociażby szczoteczki do zębów.

Innym sposobem, który przynosi jeszcze lepsze efekty (i dlatego polecany jest przy mocniejszych zabrudzeniach), jest wymieszanie roztworu octu z sodą oczyszczoną. Powstałą papkę należy położyć na fugach i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie należy wyszorować fugi szczoteczką, a następnie dokładnie opłukać czystą wodą. Ta metoda jest tym bardziej godna polecenia, że użyta soda skutecznie zwalcza charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach octu.

W ostateczności, jeśli nie mamy sody oczyszczonej, możemy do czyszczenia białych fug pomiędzy kafelkami użyć proszku do pieczenia – to także świetny środek czyszczący. Podobnie, jak w przypadku sody, proszek do pieczenia powinniśmy nałożyć na ubrudzone fugi i zostawić go na 20-30 minut. Po tym czasie po prostu przecieramy fugi mokrą ściereczką, płuczemy kafelki.

Poza sodą oczyszczoną, octem i proszkiem do pieczenia można wykorzystać także płyn do mycia naczyń albo pastę do zębów do czyszczenia fug. Niezależnie od tego, na jaką metodą się zdecydujemy, warto pamiętać o jednym – w tracie czyszczenia nie wolno używać takich narzędzi jak np. druciak, nóż albo szczoteczka o twardym włosiu, ponieważ możemy uszkodzić fugę. Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniesie efektu, najlepiej położyć nową fugę.