Aranżacja mieszkania lub domu wymaga podjęcia wielu istotnych decyzji. Miedzy innymi trzeba zastanowić się na tym, czym wyłożyć podłogi. W tej chwili coraz częściej nasz wybór pada na płytki ceramiczne. Ten fakt można bardzo prosto wytłumaczyć. Płytki są modne, dobrze się prezentują, a do tego ich utrzymanie w czystości nie nastręcza zbyt wielu problemów. Jednak także i przy wyborze płytek na podłogę musimy zastanowić się nad właściwościami poszczególnych ich typów. Wiele osób zastanawia się nad tym, co będzie odpowiedniejsze na podłogę, gres czy terakota.
Niełatwy wybór pomiędzy gresem a terakotą
Płytki ceramiczne to materiał wykończeniowy, który wbrew pozorom cechuje się bardzo wysoką trwałością. To jeden z głównych argumentów za tym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są płytki, które sprawdzą się doskonale także w miejscach intensywnie użytkowanych. Trwałość płytek ceramicznych w dużej mierze wynika z tego, w jaki sposób są one produkowane. Zasadniczo proces produkcji przebiega w następujący sposób – po prostu miesza się ze sobą topniki, glinkę i krzemionkę w odpowiednio dobranych proporcjach. Tak powstaje masa, do której następnie dodaje się jakiś barwnik. Całość najpierw jest suszona, a później wypalana w wysokiej temperaturze – około 1000 – 1300 °C.
Gres czy terakota? To pytanie nie jest łatwe. Pamiętajmy, że oba rodzaje płytek mają swoje zalety i wady, warto zatem dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego rozwiązania, bo przecież każdy z nas chciałby na pewno zainwestować w płytki podłogowe, które będą naprawdę służyć latami.
Terakota, popularne płytki kamionkowe
Terakota to inaczej płytki kamionkowe, które produkuje się z drobnej gliny, zarówno gładkiej, jak i fakturowanej. Na rynku dostępne są płytki z terakoty, które mają błyszczącą lub matową powierzchnię, zatem każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni wariant. Dlaczego warto zdecydować się na terakotę? Na rynku dostępne są płytki w urozmaiconej kolorystyce. Nie da się zaprzeczyć, że sama terakota jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju obciążenia. Jednak nie aż tak, jak twardy gres, o czym warto pamiętać, jeśli zależy nam przede wszystkim na wytrzymałości płytek. Niska nasiąkliwość jest argumentem za stosowaniem płytek z terkot na zewnątrz, jednak w tym przypadku trzeba wybrać płytki z bruzdami po spodniej stronie, które pozytywnie wpływają na ich trzymanie się podłoża.
Gres, wytrzymałe płytki dla wymagających
Wiele argumentów przemawia również za twardym, bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne gresem. Pod względem wizualnym gres bardzo przypomina terakotę, jednak reprezentuje znacznie wyższą jakość. To tłumaczy, dlaczego płytki gresowe są zwykle nieco droższe. Gres jest mniej nasiąkliwy niż terakota, oprócz tego jest także o wiele bardziej twardy. W niektórych sytuacjach może okazać się, że ta twardość jest problemem. Przewiercenie płytek gresowych nie należy do najłatwiejszych, a przecież bywa, że trzeba wiercić otwory w płytkach np. przy instalacji różnych urządzeń w naszych domach. Dostępny jest gres szkliwiony oraz gres naturalny (wyjątkowo twardy).
Gres czy terakota? Który wariant powinniśmy wybrać?
Naprawdę nie jest łatwo udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, w jaki sposób płytki będą użytkowane oraz gdzie zamierzamy je położyć. Faktem jest, że chociaż terakota ma dobre parametry techniczne, to jednak lepiej sprawdza się wewnątrz budynku. Lepiej nie wystawiać jej na działanie niskich temperatury. Natomiast gres można bez przeszkód kłaść na tarasie, balkonie itd. Sporym atutem gresu jest także fakt, że nowoczesne płytki gresowe dostępne są w bardzo urozmaiconej kolorystyce oraz w wielu różnych rozmiarach. W praktyce oznacza to, że można z pomocą takich płytek dodać unikalnego charakteru każdemu wnętrzu w naszym domu, niezależnie od stylu w jakim zostało ono urządzone. Nie da się jednak zaprzeczyć, że na rynku dostępne są także bardzo interesujące płytki terakotowe, które są mrozododporne. Jeśli wybór nie jest prosty, można zawsze liczyć na profesjonalne doradztwo, także w sklepach internetowych.